Přesto je potřeba těmto řetězcům věnovat zvláštní pozornost, protože za tiché podpory státu si odvážejí do ciziny zisky za stovky miliard ročně bez placení daní v ČR. Není to ale jediný tunel do zahraničí, kterým vláda vytváří rekordní schodky státního rozpočtu.
Začněme tedy od začátku. Zemědělství a potravinářství jsou spojité nádoby. K nim přidejme ceny energie, protože náklady zemědělců na energie tvoří významnou část celkových nákladů. Potraviny jsou ale společně s energiemi to základní, co potřebujeme k životu.
Silná domácí zemědělská výroba je zárukou národní bezpečnosti, jak všichni víme. Každý stát v EU si pečlivě hlídá potravinovou soběstačnost, pouze vláda ČR ústy premiéra Fialy si dala za hlavní cíl dovoz potravin, ne domácí výrobu. Proč? Premiér říká dovezeme potraviny, když ale v EU chyběly kuřata nebo vajíčka, tak dovoz chyběl, všechny státy si kryly vlastní spotřebu. A ceny u nás vystoupaly do rekordní výše.
Jak je likvidováno české zemědělství? Nástroje státu jsou dva:
Výsledkem je, že ceny potravin v Německu jsou nižší, potraviny jsou kvalitnější, a balení je větší. Jak je možné, že v Německu jsou nižší ceny potravin než v ČR, když tam mají dvojnásobně vyšší platy a další náklady?
Jak to řeší prezident a premiér, ptám se já, ČT ne. Premiér jezdí nakupovat do Německa a prezident do Polska. Že by je cestou něco ťuklo do hlavy, to opravdu nehrozilo. Jejich doporučení je jezděte nakupovat do zahraničí. Agrární komora by měla chránit zájmy českých zemědělců, ale jejich loutkohra je evidentní. Sem tam něco napíší ve smyslu, jestli se rozzlobíme, budeme zlí, ale neudělají nikdy nic pro záchranu českého zemědělství. Nevadí jim ani to, že štědře dotováni jsou ti zemědělci, kteří nic nepěstují. Jenže půda ležící ladem je zdrojem vyšším emisí než ta obdělávaná.
Výsledkem postupné likvidace českého zemědělství je to, že pole skupují energobaroni, kteří jsou navíc štědře dotování státem. A nic jim nebrání, aby za čas se ziskem česká pole neprodali do zahraničí. Německá vláda dotuje německé zemědělce, aby skupovali půdu v ČR, kolik už jí vlastní nevíme, bylo by dobré, kdyby nám to státní orgány sdělily. Oni totiž v Německu mají zákaz prodávat půdu cizincům, a dokonce jí smějí prodávat jen zemědělcům, kteří na půdě hospodaří. Proč se nechováme jako náš velký vzor? Kdo to ví, neodpoví, jako už jsme si zvykli. Jde to přece podle plánu, a může za to Evropská unie, česká vláda ne? Pravda, Německo a další západoevropské státy nejsou součástí EU, tak tomu máme rozumět?
Jeden tanker ze zámoří má emisní stopu jako miliony aut, jak bylo publikováno. Jak to vyřešíme jako EU, zakážeme spalovací motory, jinak to přece nejde. A plyn a potraviny budeme dovážet jen tankery. Program EU auta za potraviny z jižní Ameriky je také zázrak ekologie, a jistě přispěje k nulovým emisím, hlavnímu cíli EU, a naši zelení kašpárci mlčí, jejich dotací do solárů se to netýká, není proč to řešit. Bylo totiž publikováno, že emise z dovozu potravin z jižní Ameriky jsou 250x vyšší, než kdybychom si je vypěstovali doma. A vrchol byl, když bylo publikováno, že pěstování slepic doma na dvorku má vyšší emisní stopu než ty, které kupujeme v supermarketech. Ale tam jsou hlavně z dovozu, už jsem pochopil, kuřata chodí z ciziny do našich supermarketů pěšky, proto je tu nulová emisní stopa.
Nejhůře jsou na tom zemědělci, kteří se zaměřili jen na rostlinnou výrobu, jsou ve ztrátě a nemohou přežít. Konkurence geneticky upravovaného obilí z Ukrajiny, dle všech států EU plné pesticidů (pouze v ČR je neobjevili), je pak zničující. Zdravotní důsledky na obyvatelstvo nejsou na první pohled patrné, ale nárůst vážných nemocí v ČR je alarmující. Stejně jako ze starého masa ze zahraničí, prodávaného v supermarketech bez zábran, ale levně, protože už jsou zdravotně závadné. Škoda, že se tím žádný státní orgán nezabývá, mají hlavně starosti, jak permanentně kontrolovat domácí zemědělce, zatěžovat je administrativou a pokutovat.
Zisky zemědělství a energetiky to je další zázrak české ekonomiky. Pan Tomáš Prouza, ředitel svazu obchodu a služeb se domnívá, že zisk českých zemědělců 20 mld. za rok 2023 byl příliš vysoký, a měl by být snížen. Ještě mají traktory, tak co ještě chtějí. Takže stát má opět zkrátit dotace, a ten to velmi ochotně udělal. Je vidět, že je to člověk na svém místě, ve vysoké funkci se nesporně udrží, nebo i povýší jako ministr Síkela, který zničil průmysl i energetiku jednou ranou. Zisky obchodních řetězců p. Prouzovi ani trochu nevadí, nikdy je nekritizoval ani jednou větou, a nikdy nebude. Ptám se proč? Když si to porovnáme s energetikou, kde několik energobaronů dosáhlo zisk stovky miliard korun za rok, a jen dotace dodavatelům elektřiny a plynu z burzy v roce 2022 se blížily sto miliardám korun. Kolik si myslíte, že enegobaroni investují? Dlouhodobě ani v úrovni odpisů. Takže potom platí za emisní povolenky miliardy korun, a ty se promítnou se cen za elektřinu a plyn odběratelům. A stát pošle vlastníkům ekologicky zdevastovaných a nezrekonstruovaných elektráren a tepláren miliardy korun, aby je udržel v provozu. Byly toho plné noviny a ČT řádila, nebo ne? Regulační úřad ani vláda s tím také nemají sebemenší problém.
Vraťme se zpět k obchodním řetězcům. V Německu jsou prodejní ceny v řetězcích regulovány na úrovni skutečné náklady + přiměřený zisk. Proto jsou cen potravin v Německu nižší, i když tam mají dvojnásobné platy. V ČR ceny regulovány nejsou. Protože řetězce mají v ČR rozhodující podíl na trhu, mohou si diktovat ceny, jaké se jim zachce. Jen když se objeví nějaký protest, tak na čas ceny sníží. Aby v ČR minimalizovaly placení daní, tak se udělají smlouvy mezi mateřským zahraničním vlastníkem na pronájem budov supermarketů v ČR. A také smlouvy na know how a odbornou IT pomoc, titulů se najde dost. A miliardy odtékají do zahraničí jedna radost bez daní, a zahraniční auditoři ve svých zprávách za miliony korun na nic nepřišli. Zajímalo by mě, kolik ty prodejny řetězců v ČR zaplatily tímto způsobem do zahraničí třeba za posledních deset let? Nenapadlo to vládu a její kontrolní orgány zjistit, a publikovat? Já myslím, že ty prodejny jsou už ze zlata. Jediný, kdo to neví, jsou české státní orgány. Domnívám se, že výše uvedené bylo dlouhodobě připravováno ze zahraničí, jako cesta pro zničení českého potravinářství. A daří se, máme suverénně nejvíce zahraničních řetězců v EU. Lidé nepochopili, jaká je to past, a že to lze snadno dělat jako v Polsku, bez zničení potravinářství. Na námitku, ale jsme v EU lze odpovědět, ale Polsko a Německo také, a EU s tím nemá problém. O našich politicích ani nemluvím. Ti co to ví, mlčí a budou mlčet dále.
Obchodní řetězce v Polsku při vývozu zisku do zahraniční platí daň 90 %. Tyto prostředky jsou státem použity na dotace drobných domácích producentů, je jich tam mnoho, skoro v každé vesnici. Obchodní řetězce v Polsku nemají nižší ceny než domácí obchody. Stát vytvořil silný domácí řetězec, který udržuje hladinu cen na trhu v rozumné výši, výrazně nižší než v ČR. V ČR jsou zavírány ve velkém malé obchody ve městech a na vesnicích, nejsou to jen prodejny potravin, ale i pekárny a další provozy.
Výše uvedené víme myslím všichni, ale nikdo s tím nic nedělá. Státní orgány jsou spokojené, že protesty zemědělců utichly, a likvidace zemědělství a potravinářství pokračuje plánovaným tempem. A ceny potravin stoupají a stoupají. A budou stoupat dále, a ČT, mainstreamový tisk ani politici neví nebo nechtějí vědět proč.
Občan nezávislé ČR
Předseda Hnutí JaSaN
V. Štěpán
Komentáře k článku