V sobotu 5.4. vyšel na portále seznam zprávy článek, který byl věnovaný rychle rostoucí ekonomice v Polsku. V článku se dokonce uvádí, že Polsko je nejrychleji rostoucí ekonomikou EU. Výkon polského hospodářství se dle Světové banky mílovými kroky přibližuje k Japonsku. Vloni Poláci svůj velký asijský vzor dokonce skoro dohnali. Je prav-da, že skeptici v tom vidí jen hru s čísly. Tak příznivý výsledek může vyjít pouze za předpokladu, že se hrubý domácí produkt (HDP) přepočítá na osobu a navíc podle cenové úrovně, která je v Polsku o dost nižší než v Japonsku.
Čísla ale ilustrují, že se Polsko před očima mění z agrárního regionu na rovnocenného partnera nejvyspělejších světových ekonomik. „Polská cesta je vzor pro celou Evropu. Dělají prakticky všechno lépe než Němci,“ zní obvyklý chvalozpěv, tentokrát od novináře Christopha Lemmera z deníku Welt. Reagoval tak na zprávu, že během let 2019 až 2024 vyrostla polská ekonomika o 14 procent. Německo ve stejném období stagnovalo a Česko na tom ne-bylo o mnoho lépe, protože se zlepšilo jen o 2 %.
Odpověď na otázku, co dělají Poláci lépe než Češi, je součtem více odpovědí. „Jsme méně závislí na exportu a na problémovém Německu,“ uvádí jako důvod politolog a bývalý polský velvyslanec na Slovensku Maciej Ruczaj. Výhodou může být i fakt, že ve srovnání s Čechy, jejichž ekonomika závisí na exportu průmyslového zboží, vylepšují Poláci svou bilanci s cizinou vývozem služeb, zejm. nabídkou kamionové dopravy a pronajímáním pracovní síly do západoevropských podniků.
Tuzemští řidiči dnes závistivě pokukují přes polské hranice, za kterými je k dispozici úplná páteřní síť dálnic, zatímco v Česku termín dokončení dosud chybí. Rychlý průjezd Polskem zajistí tři autostrády o celkové délce 2000 km. Proti tomu čtyřikrát menšímu Česku nestačí k dokončení dálniční sítě ani 1500 dostavěných kilometrů.
Se stejnou frustrací hodnotí kvalitu zbrusu nových polských železnic Němci, kterým se naopak přestárlá železniční síť rozpadá. A marné jsou nářky českých potravinářů na to, že je svým exportem převálcovali polští zemědělci, kteří dokázali lépe využít eurodotace.
Ekonomické kompetence polských vládců ve srov-nání s Čechy dokazuje dle Ruczaje také daňová reforma z roku 2016. Tehdejší ministr financí Mateusz Morawiecki zpřísnil dohled nad obchodníky, mimo jiné pomocí elektronických registračních pokladen. O rok později se vybralo na dani z přidané hodnoty (DPH) o 28 procent navíc.
Ve stejné době se o něco podobného pokusil Morawieckého český protějšek Andrej Babiš, který ovšem pomocí nepříliš efektivních pokladen EET vylepšil výběr DPH jen o devět procent.
Fungováním trhu lze vysvětlit, že se v posledních 20 letech poměrně rychle otevírají nůžky mezi českými a polskými cenami. Češi měli ještě v roce 2005 stejnou cenovou úroveň jako Poláci, teď polské rodiny za stejné peníze nakoupí o třetinu víc.
Zdroj: Eurostat, aktualizace k 07/2024
Zdroj: Eurostat, aktualizace k 07/2024
l Až 60% snížení ceny některých potravin přinesla regulace obchodnické marže v Maďarsku. Ve sna-ze omezit dopady inflace začala vláda premiéra Orbána regulovat marže u 30 základních potravin, ty nově nesmějí překročit 10 %.
l Regulaci obchodnické marže zavedla Orbánova vláda po neúspěšném jednání s obchodními řetězci. „S cílem omezit neodůvodněné a nadměrné zvyšování cen jsme jednali se zástupci obchodních řetězců. Nabídky od obchodníků bohužel daleko zaostaly za našimi očekáváními, takže jsme se museli rozhodnout zavést opatření týkající se obchodu,“ oznámil Orbán.
Polsko udržuje dlouhodobě vyšší růst HDP (2,8 % v roce 2023 oproti 0,2 % v ČR) díky efektivnějšímu čerpání EU fondů a decentralizovaným investicím. Zatímco v ČR směřuje 70 % zahraničních investic do Prahy, Polsko je lépe rozloží mezi regiony. To se odráží i v růstu mezd, kdy polská průměrná mzda sice dosahuje pouze 1 450 EUR (oproti 1 650 EUR v ČR), ale tempo jejího růstu je dvojnásobné.
V oblasti cen Polsko úspěšně aplikovalo systém dvousazbového DPH na potraviny (5 % pro základní položky jako chléb a mléko proti 23 % pro luxusní zboží). ČR tento nástroj nevyužívá. Důsledkem je výrazně vyšší inflace potravin v ČR (15 % v roce 2023 oproti 8 % v Polsku). Další možností je cílená regulace marží. Maďarský příklad ukazuje, že taková regulace může vést např. až k 12% poklesu cen mléka. Polský model kombinuje tuto regulaci s dotacemi pro zemědělce, což vytváří stabilnější cenové prostředí.
Zavedení snížené sazby DPH na základní potraviny (5 %) by mohlo snížit inflaci o 1–2 procentní body. Tento krok by zároveň pomohl domácnostem s nízkými příjmy, které na výdaje za potraviny vynakládají až 25 % rozpočtu (oproti 15 % u vyšších příjmových skupin). Klíčové je nastavit přesný seznam položek, aby nedošlo ke zneužívání systému.
Polská vláda sice efektivně reguluje ceny, ale zároveň se dostává do konfliktů s EU. ČR by měla volit cílené úpravy, nikoliv plošné kopírování. Kombinací osvědčených prvků z Polska a Maďarska s českou obezřetností lze přispět ke snižování inflace a ke stabilnějšího růstu. To je ostatně i jedním z pilířů našeho Programu 500, kterým se zavážeme ušetřit ročně 500 miliard korun.
Autor: Martin Havel
JaSaN je politické hnutí středu se silným sociálním zaměřením. Hnutí Jasný Signál Nezávislých (zkratka JaSaN) podporuje rozvoj domácího průmyslu, zemědělství a ekologie na základě zdravého rozumu s cílem výrazně snížit v ČR emise škodlivých látek. Cíle jako „Green Deal“ Hnutí odmítá, protože jsou založeny na základě nepravdivých argumentů. Jejich prosazování vede k devastaci životního prostředí a životní úrovně obyvatel. Hnutí se řídí heslem prezidenta Masaryka, že politika by měla sloužit vlasti, ne vlastnímu prospěchu politiků.
Hnutí se liší od všech politických stran a hnutí, tvoří se odspodu obyčejnými lidmi. Členy vedení Hnutí jsou nezávislí odborníci, kteří za svoji činnost nejsou placeni. Zvolení poslanci a zastupitelé respektují odborné programy Hnutí a na základě principu přímé demokracie jsou odvolatelní. Více informací viz https://jasan-nezavisli.cz.
Tento zpravodaj je určen pro zájemce o dění okolo nás. Pokud Vás zprávy zaujaly, pošlete je svým přátelům a známým, které by to mohlo zajímat. Pro přihlášení k odběru novinek, ale stejně tak pro odhlášení ze seznamu přímého zasílání, nám napište na e-mail: info@jasan-nezavisli.cz.
Komentáře k článku